قدم به قدم روتین پوست چرب و جوش دار+درمان خانگی


قدم به قدم روتین پوست چرب و جوش دار+درمان خانگی

روتین پوست چرب، برای حفظ سلامت و زیبایی پوست بسیار مهم است. زیرا پوست‌های چرب ممکن است با چالش‌هایی مانند لکه‌های چربی، جوش و باکتری‌ها روبه‌رو شود. با توجه به این مشکلات، مراقبت مناسب می‌تواند بهبود چشمگیری در کیفیت پوست ما داشته باشد. روتین مراقبتی از پوست چرب شامل مراحل اساسی مانند تمیز کردن، تقویت کردن و مرطوب کردن پوست است. این روتین می‌تواند به کاهش تولید چربی، کنترل جوش‌ها، تعادل رطوبت و حفظ جوانی پوست کمک کند.

همچنین، مراقبت از پوست چرب می‌تواند عوارض مرتبط با اکسیداسیون، آسیب ناشی از تابش UV و عوامل آلودگی را کاهش دهد. با مراقبت منظم، پوست شما می‌تواند نرم، صاف و جوان‌تر به نظر برسد. با توجه به همین موارد در ادامه شما را با نکات مهم روتین پوست‌های چرب آشنا می‌کنیم.

 

علائم و ویژگی‌های پوست چرب

بی‌شک می‌دانید که چرب شدن پوست با یک سری علائم همراه خواهد بود. علائمی که در عین سادگی به ما کمک می‌کنند تا مقدار چربی پوست‌مان را تشخیص دهیم و برای به درمان آن اقدام کنیم. مهم‌ترین ویژگی‌های یک پوست چرب عبارتند از:

1. براق بودن غیرطبیعی پوست: یک ویژگی پوست چرب که از سایر ویژگی‌های آن متفاوت است، براق بودن غیر طبیعی پوست به شمار می‌رود. در واقع اگر پوست شما بدون هیچ توجیهی براق است و احساس می‌کنید که گویا روی آن روغن ریخته‌اید، بدون شک پوست شما چرب شده است.

2. آرایش روی صورت نمی‌ماند: اگر پوست شما چرب شده باشد به احتمال زیاد هنگام آرایش کردن دچار دردسر خواهید شد؛ چراکه اغلب مواد آرایشی با چربی تداخل دارند و نمی‌توانند به خوبی روی پوست بنشیند.

3. آکنه و جوش‌: زمان انتخاب بهترین روتین پوست چرب به این نکته هم توجه کنید جوش‌های قرمز، جوش‌های سر سیاه و سایر انواع آکنه پس از چرب شدن پوست روی آن ظاهر می‌شوند.

این علائم نشان می‌دهند که پوست شما به چرب است و به مراقبت مناسب نیاز دارد؛ بنابراین، مراقبت درست با استفاده از  روتین پوست لک دار یا روتین پوست مختلط و جوش دار بسیار مهم است. همچنین باید روند استفاده از وسایل لازم برای روتین پوست را هم به یاد بسپارید. استفاده از محصولات مناسب برای کنترل چربی، تمیز کردن پوست و حفظ تعادل رطوبت آن اهمیت زیادی دارد. با رعایت روتین مراقبتی، می‌توانید ظاهری سالم، صاف و جوانانه برای پوست خود ایجاد کنید.

عوامل موثر بر چرب شدن پوست صورت و بدن

برای اینکه بتوانیم بهترین روتین را برای پوست خودمان پیدا کنیم، باید بدانیم تحت تاثیر چه عواملی هستیم. برای سهولت کار شما در ادامه لیست این عوامل تأثیرگذار بر چربی پوست را با هم مرور می‌کنیم تا زمان استفاده از روش‌های روتین پوست خانگی انتخاب بهتری داشته باشید.

ژنتیک انسان‌ها

گفته می‌شود ژنتیک، عامل اصلی است که موجب بروز پوست چرب در افراد می‌شود. اگر در خانواده‌تان افرادی با پوست چرب وجود دارند، احتمالا پوست شما هم به دلایل ژنتیکی چرب است. ژنتیک می‌تواند تولید سبوم را تحت تأثیر قرار دهد. هر چقدر که منافذ پوست بزرگ‌تر باشند، چربی بیشتری تولید می‌شود. باید توجه کنیم که اندازه منافذ پوست ممکن است بسته به خانواده و قومیت متفاوت باشد.

 

تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی می‌تواند به دلیل بیماری‌ها یا شرایط خاصی که تأثیری بر سطح هورمون‌ها دارند، باعث افزایش چربی پوست شود. آندروژن، یک هورمون مانند تستوسترون است که در مردان و زنان تولید و در غدد چربی ترشح می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که سطح بالای هورمون‌ها با افزایش تولید چربی مرتبط است. برای انتخاب یک روتین پوست چرب در نظر بگیرید که در دوران نوجوانی و بلوغ، این هورمون‌ها به سطح بالاتری می‌رسند و موجب تولید بیش از حد چربی و در نتیجه جوش و آکنه می‌شوند. این مسئله به دلیل ارتباط هورمون‌های رشد با تولید سبوم و ظهور آکنه است.

 

استفاده از محصولات آرایشی-بهداشتی بی‌کیفیت در روتین پوست چرب

استفاده از محصولات آرایشی-بهداشتی نامناسب یا روغن‌هایی که برای پوست شما مناسب نیستند هم ممکن است باعث ایجاد پوست چرب در شما شود. عدم توجه به ترکیبات موجود در محصول و عدم توجه به تاریخ انقضای آن، می‌تواند به سلامت پوست ضربه بزند. در ضمن، عدم انتخاب محصولات آرایشی-بهداشتی مناسب برای پوست چرب، می‌تواند منجر به افزایش چربی پوست شما شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم از امکان مشاوره رایگان سایت برتر ارگانیک استفاده کنید تا شناخت دقیقی از  انواع  روغن‌های گیاهی خالص و طبیعی پوست به دست آورید.

عوامل محیطی

عوامل محیطی موجود در ایجاد چربی پوست نقش مهمی ایفا می‌کنند و می‌توان آن‌ها را به 4 دسته اصلی طبقه‌بندی کرد، از جمله:

1. هوا: رطوبت، یکی از عوامل اصلی در ایجاد چربی پوست است. در مناطق با هوای شرجی، افراد معمولا پوست چرب‌تری دارند؛ زیرا رطوبت هوا باعث تحریک بیشتر غدد عرق و تعریق زیاد می‌شود. تعرق زیاد و جمع شدن آن روی پوست، منجر به چرب شدن آن می‌شود. همچنین، استفاده از سشوار و تماس پوست با گرمای مصنوعی هم می‌تواند بر حساسیت، خشکی و میزان چربی پوست تأثیر بگذارد.

2. تغییرات آب و هوایی: تغییرات سریع در دما و رطوبت هوا، پوست را وادار می‌کند که با شرایط جدید مقابله کند. به عنوان مثال، در طول زمستان وقتی از هوای سرد و رطوبت بالا به هوای گرم و خشک در داخل ساختمان منتقل می‌شوید، این تغییر سریع می‌تواند باعث چرب شدن پوست شود. با این تفاسیر باید روتین پوست چرب خود را بر اساس فصل هم تغییر دهید.

3. آلودگی: تأثیر آلودگی بر پوست چرب شامل باز شدن منافذ و براق شدن پوست است. آلودگی، گرد‌و‌غبار و آلاینده‌های شیمایی را در هوا جمع می‌کند، منافذ پوست را مسدود می‌کند، باکتری‌های روی صورت را افزایش می‌دهد و می‌تواند لک و آکنه را ایجاد کند.

4. نور خورشید: این مورد هم می‌تواند تأثیرات منفی بر روی پوست داشته باشد. گرمای شدید و تعریق باعث مسدود شدن منافذ و ایجاد جوش و تاول می‌شود. علاوه بر این، نور خورشید می‌تواند منجر به سرطان پوست و پیری زودرس شود. حتی وقتی که در داخل ساختمان هستید، پوست شما در معرض آفتاب قرار می‌گیرد، بنابراین باید پوست خود را حفاظت کنید تا از سوختگی جلوگیری کرده و چربی پوست را کاهش دهید.

 

مراحل روتین پوست چرب

بعد از شناخت دقیق عواملی که موجب چرب شدن پوست ما می‌شوند، باید بدانیم که طی چه مراحلی این چربی را کنترل کنیم. توجه داشته باشید که وقتی از روتین پوست‌های چرب حرف می‌زنیم، تنها به استفاده از وسایل کنترل کننده اشاره نمی‌کنیم. در این روند توجه به تغذیه مناسب و البته ورزش روزانه هم موثر است. در نتیجه اولین مرحله از روتین پوست‌های چرب، حذف غذاهای نامناسب است.

 

لیست رژیم غذایی نامناسب برای روتین پوست چرب

رژیم غذایی نامناسب برای افراد دارای پوست چرب شامل موارد زیر است:

1. غذاهای بسیار چرب: مصرف زیاد غذاهای حاوی چربی می‌تواند باعث افزایش تولید چربی در پوست شود. از جمله این غذاها می‌توان به مواد چربی حیوانی مانند گوشت قرمز، گوشت پرنده و ماهی، همچنین روغن‌های گیاهی مانند روغن سویا و روغن آفتابگردان اشاره کرد. البته استفاده متعادل از همه این موارد هیچ مشکلی ندارد. منظور ما استفاده بیش از اندازه نیاز بدن است.

زمان انتخاب روتین پوست چرب مناسب، در نظر داشته باشید که این دسته از محصولات غذایی را با وجود چربی‌های اشباع شده و چربی‌های ترانس دسته بندی می‌کنیم. مصرف زیاد چربی‌های اشباع شده مانند چربی‌های موجود در محصولات لبنی با چربی بالا، گوشت قرمز چرب و غذاهای پخته شده در روغن‌های گیاهی، می‌تواند باعث افزایش تولید چربی در پوست شود. در ضمن مصرف غذاهای حاوی چربی‌های ترانس مانند محصولات پخته شده صنعتی، شیرینی‌ها و ترشی‌ها باعث افزایش التهاب و تولید چربی در پوست می‌شود.

2. غذاهای شیرین: مصرف بیش از حد شکر و مواد شیرین کننده مانند شکلات و شیرینی‌ها می‌تواند باعث افزایش تولید چربی و التهاب در پوست شود.

3. غذاهای ادویه‌دار: مصرف زیاد غذاهای حاوی ادویه‌های قوی مانند فلفل قرمز، فلفل سیاه و زردچوبه نیز ممکن است باعث افزایش تولید چربی در پوست ما شود.

4. غذاها و نوشیدنی‌های حاوی الکل: مصرف زیاد الکل هم می‌تواند باعث افزایش تولید چربی در پوست و الودگی منافذ چربی شود.

5. غذاهای شور: مصرف بیش از حد نمک هم یکی از مواردی است که می‌تواند باعث تحریک پوست شده و باعث افزایش تولید چربی در پوست شود.

نکته: برای داشتن پوست کم چرب، می‌توانید از رژیم غذایی سالم و متنوعی استفاده کنید که شامل میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، ماهی، مواد غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها و آب زیاد باشد.

 

ترتیب روتین پوست چرب

بعد از انتخاب یک رژیم غذایی درست و برنامه ریزی برای ورزش روزانه، وقت آن است که مراحل روتین پوست خودمان را شروع کنیم. ترتیب روتین پوست به این شرح است که:

 

پوست را به خوبی تمیز کنید

شستشو در صبح و عصر بخش مهمی از روتین پوست چرب است. همه افراد باید صورت خود را هر صبح و شب بشویند. اما اگر پوست شما چرب است، باید پوست را همراه با یک شوینده مناسب بشویید. حتی اگر فکر می‌کنید پوستتان تمیز است، بهتر است این کار را تکرار کنید.

در طول شب، پوست در حال تجدید سلول است و این کار با افزایش تولید چربی در پوست چرب همراه خواهد بود. برای شستشو، بهتر است از یک شوینده استفاده کنید که به جز چربی اضافی، سلول‌های مرده را نیز از بین ببرد. از یک شوینده ملایم با فرمولاسیون ژل یا فوم استفاده کنید تا پوست صورت را (بدون ایجاد خشکی) به طور کامل تمیز کنید. برای پوست چرب و مستعد آکنه، پاک کننده‌هایی که حاوی اسید سالیسیلیک هستند، عملکرد بهتری دارند. این نوع پاک کننده به عمق منافذ پوست وارد شده و چرک و سبوم متراکم درون آن‌ها را از بین می‌برد. با این حال، توصیه می‌شود بیش از دو بار در روز از پاک کننده استفاده نکنید.

از لایه‌بردار مناسب روتین پوست چرب استفاده کنید

بعد از شستشو، از تونر استفاده می‌کنیم تا پوست برای جذب محصولات بعدی آماده شود. تونر به خلاف باور عمومی، نباید الکل داشته باشد؛ زیرا ممکن است پوست را بیش از حد خشک کند و باعث تولید چربی بیشتر شود. می‌توانید از تونر‌های بر پایه گیاهان استفاده کنید.

بعد از تونر، از مرطوب‌کننده استفاده کنید تا حفاظت کننده پوست را بازسازی نماید. افرادی که پوست چرب دارند، ممکن است فکر کنند که نیازی به مرطوب کننده ندارند، اما عدم توجه به نحوه استفاده از مرطوب کننده باعث خشکی پوست می‌شود و در پاسخ به آن، پوست تصمیم می‌گیرد چربی بیشتری تولید کند؛ بنابراین، بهتر است از یک مرطوب‌کننده مناسب برای پوست چرب استفاده کنید که حاوی عناصری مانند هیدرولیک اسید و آلانتوئین باشد.

در روند روتین پوست چرب علاوه بر مراحل شستشو، تونر و مرطوب‌کننده، حداقل یک بار در هفته باید از یک اسکراب صورت هم استفاده کنید تا سلول‌های مرده را از بین ببرید و پوستتان را لطیف کنید. همچنین، از ماسک‌های پاک کننده یا خاک رس نیز می‌توانید استفاده کنید تا چربی اضافی را از پوستتان بردارید.

 

پوست را به طور اصولی آبرسانی کنید

بعضی افراد باور دارند که پوست چرب نیازی به رطوبت‌رسانی و استفاده از محصولات مرطوب کننده ندارد، اما این اعتقاد کاملا غلط است. هر نوع پوست به رطوبت‌رسانی و ارائه تغذیه مناسب نیاز دارد. اما اگر پوست شما چرب است، باید در انتخاب مرطوب کننده خود دقت کنید، به طوری که مناسب و سبک باشد. مرطوب کننده‌هایی که سبک وزن، بدون روغن و بر پایه آب هستند، برای پوست‌های چرب، مستعد آکنه و پوست‌های مختلط بهترین گزینه خواهند بود.

این محصولات مرطوب کننده پوست را بدون ایجاد حس سنگینی و چربی بازسازی می‌کنند. همچنین روغن آرگان می‌تواند یک گزینه عالی برای پوست چرب باشد، علی‌رغم ظاهر دلخواه، این روغن هیچ چربی اضافی به پوست شما اضافه نمی‌کند و به واقع تنظیم چربی پوست شما را هم انجام می‌دهد. در نتیجه، می‌توانید روزانه دو بار، در صبح و عصر از روغن آرگان برای رطوبت‌رسانی پوستتان استفاده کنید.

در ضمن برای درک بهتر نکات استفاده از روغن‌های گیاهی برای پوست می‌توانید از کارشناسان برتر ارگانیک کمک بخواهید. آنها در کنار شما هستند تا خرید انواع روغن پوست برای داشتن پوستی سالم و درخشان را با موفقیت انجام دهید.

 

برای درمان چربی پوست اقدام کنید

درمان پوست چرب نیازمند شناخت دقیقی از چالش‌هایی است که در حال حاضر پوست شما با آن روبه‌رو است. یکی از مشکلات رایج پوست چرب، ظهور آکنه و جوش است. از این رو، در این مرحله باید روتین پوست چرب سالمی را برای حل و فصل کردن این مسئله در نظر داشته باشید. برای این منظور، می‌توانید از روغن درخت چای بهره ببرید.

روغن درخت چای دارای خصوصیات ضد اکسیدان، ضدعفونی و ضدالتهاب بوده و شامل ترکیباتی مانند ترپینن است. این روغن قابلیت کاهش باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها را نیز دارد که می‌تواند در درمان آکنه و جوش بسیار موثر باشد. با توجه به نحوه مصرف روغن درخت چای، می‌توانید پوست را از سموم، سبوم اضافه و باکتری‌هایی که روی پوست جمع‌شده‌اند، نجات دهید. این روغن را می‌توانید بر روی صورت، پشت بازوها و هر ناحیه‌ای که با جوش و آکنه مبتلا است، استفاده کنید؛ بنابراین، دو بار در روز روغن درخت چای را بر روی منطقه‌ درمانی مورد نظر استفاده کنید.

 

پوست را با روش‌های طبیعی تقویت کنید

فرقی ندارد روتین پوست مردانه را در نظر داشته باشید یا برای سلامت پوست زنانه برنامه ریزی کنید. به هر حال توجه به استفاده از روش‌های طبیعی تقویت پوست مهم است. استفاده از محصولات طبیعی در این روند می‌تواند به پوست کمک کند تا با آسیب‌های محیطی مبارزه کند، در حالی که هیچ‌گونه نگرانی مربوط به مواد شیمیایی نداشته باشید.

برای نمونه می‌توانید محصولات طبیعی مناسب برای تقویت پوست چرب مانند روغن‌های تقویت کننده پوست را در نظر بگیرید. روغن جوجوبا، روغن آرگان، روغن بنفشه، روغن بادام و روغن آووکادو در این لیست قرار می‌گیرند. این موارد سبک هستند و چندین خاصیت مهم برای پوست چرب دارند. برای نمونه بهبود جوش‌های زیرپوستی، مرطوب کردن پوست، محافظت در برابر اشعه مضر آفتاب، جوان‌سازی و بهبود علائم کک و مک از جمله این خواص به شمار می‌روند.

 

 

بیشتر بخوانید: خواص روغن آرگان بر پوست و طرز استفاده صحیح از آن

 

 

 

ضد آفتاب را فراموش نکنید

در نهایت، نمی‌توانید از مصرف ضد آفتاب چشم پوشی کنید. حتی در روزهایی که با آفتاب تابستانی مواجه نیستید و احتمال کاهش تاثیرات نور آفتاب وجود دارد، استفاده از ضدآفتاب در روتین پوست چرب برای شما امری ضروری است. استفاده از این نوع کرم برای محافظت از پوست در برابر اشعه UV به همه افراد توصیه می‌شود تا از آسیب نور آفتاب جلوگیری کنند و همچنین تولید چربی پوست را مدیریت نمایند.

جمع بندی و سخن پایانی

در این فرصت سعی کردیم شما را با نکات مهم مربوط به روتین پوست‌های چرب آشنا کنیم. همان‌طور که ملاحظه کردید بهتر است مواد لازم برای روتین پوست را به طور طبیعی انتخاب کنید تا از خطرات مواد شیمیایی دور شوید. برای دسترسی به این محصولات و روش مصرف آنها می‌توانید به سایت برتر ارگانیک مراجعه کرده و از بخش روغن درمانی، روغن مناسب پوست خود را پیدا کنید. در ضمن به یاد داشته باشید که روتین پوست طولانی مدت است و با پیگیری 1 ماهه به نتیجه نمی‌رسید.

سوالات متداول

  • روتین پوست شب چگونه است؟

ابتدا باید آرایش خود را پاک کنید و پس از آن با استفاده از مراحل روتین پوست صورت که در متن ذکر شده، استفاده کنید. البته در این بازه زمانی استفاده از کرم دور چشم جایگزین ضدآفتاب می‌شود.

  • روتین پوست صبحگاهی چیست؟

بعد از شستن پوست، ابتدا از لایه‌بردار مناسب استفاده می‌کنیم. در این بازه زمانی پوست باید آب‌رسان قوی را دریافت کند و حتما با ضدآفتاب محافظت شود.

  • روتین پوست مردان و زنان چه فرقی دارد؟

به طور کلی مراحل روتین آنها یکسان است، اما وسایل مورد نیاز برای روتین پوست زنان با مردان تفاوت دارد. در نتیجه باید زمان خرید این محصولات به این تفاوت دقت ویژه‌ای داشته باشید.